TERAPIE PRO DOSPĚLÉ

Co je psychoterapie?

Velmi zjednodušeně je psychoterapie léčba "duše" za používání určitého terapeutického přístupu.  Na terapii můžeme řešit jakékoli psychické obtíže, které negativně ovlivňují náš život

V terapii se zároveň učíme lépe se poznávat, naslouchat si a pečovat o sebe. Učíme se lépe zacházet sami se sebou a se svými emocemi. Nacházíme své silné i slabé stránky a vzorce svého chování. Tyto informace nám následně mohou sloužit jako pomocník při zavádění změn.

V terapii se učíme přijímat sami sebe takoví, jací jsme tak, abychom mohli žít v souladu sami se sebou.

Tento proces je ale často náročný, vyžaduje čas i dobré načasování a terapeuta, který vás bude na této cestě následovat.

Kdo může poskytovat terapii?

Terapii může poskytovat absolvent terapeutického výcviku. Vzděláním to může být psycholog, psychiatr, sociální pracovník atp. Existuje mnoho terapeutických přístupů, záleží tak na tom, zda vám přístup konkrétního terapeuta bude vyhovovat.

Můj terapeutický přístup - PCA

Pracuji formou terapie zaměřené na člověka podle Carla R. Rogerse (PCA).

Základní myšlenkou tohoto přístupu je, že člověk má vrozenou tzv. aktualizační tendenci, tedy tendenci k neustálému rozvoji pozitivním směrem. Člověk podle tohoto směru sám sebe zná a dokáže změnit své postoje a sebepojetí. Úkolem terapeuta je vytvořit takové prostředí, aby mohla být tato schopnost aktivována. 

Základními podmínkami toto terapeutického přístupu bezpodmínečné přijetí, empatické porozumění a kongruence.

  • bezpodmínečné přijetí - Terapeut přijímá klienta takového jaký je se všemi jeho aktuálními pocity, prožitky a projevy bez toho, aby ho chtěl měnit. Terapeut klientovi vyjadřuje úctu a podporuje jeho individualitu.
  • empatické porozumění - Terapeut klientovi citlivě a aktivně naslouchá, orientuje se v jeho emocích a neposuzuje klienta. Terapeut se snaží klientovi porozumět. Své porozumění mu vyjadřuje a sděluje s postupnou snahou dostat se pod povrch problému.
  • kongruence - Neboli opravdovost terapeuta - terapeut sám sebou. Terapeut se neskrývá za maskou "experta", nerozhoduje o obsahu terapie - toto určuje klient sám. 

Účinnost PCA

Přístup zaměřený na člověka vykazuje nejlepší výsledky u klientů s nevyrovnaným či nízkým sebevědomím, se zkresleným vnímáním sebe a sebepojetím a v oblasti dlouhodobé osobnostní změny.

Předpokladem účinné terapeutické léčby je dobrovolnost, spolupráce, komunikace a aktivní přístup klienta.

Mým úkolem jako terapeuta je zajistit bezpečné a důvěrné prostředí, kde budou dodržovány výše zmíněné podmínky tak, aby se u klienta mohlo rozvíjet zdravé sebeporozumění a mohlo dojít ke změnám v chování klienta a k ústupu psychických obtíží. 

Průběh terapie

Terapeutické sezení trvá 50 minut a probíhá zpravidla individuálně formou rozhovoru. Terapii lze vést osobně nebo online.

Klient může do terapie přinést jakékoli téma. Terapii vnímám jako čas, který je pouze klienta a je zcela na něm, jak ho využije. Obsah terapie tak je na klientovi a vše, co zde bude chtít řešit je v pořádku. 

Můj úkol jako terapeuta je zajistit klientovi takové podmínky, aby měl pro svá témata čas a prostor. Jako terapeut naslouchám, snažím se porozumět tématům klienta a podpořit jeho zorientování se v nich. Klientovi sděluji, jak sdílené věci chápu, co vidím a slyším. Tímto se snažím co nejvíce přiblížit pohledu klienta. Zároveň tyto reflexe jsou pro klienta impulzem k dalšímu přemýšlení a možnému přerámování jeho pohledu na věc. 

V terapii nedávám rady, nesděluji řešení ani nezadávám úkoly. Také neurčuji témata, kterým se bude věnovat čas a zpravidla při terapii dospělých nepoužívám žádné doplňující techniky. Pokud je to na místě a klient o to má zájem, nabízím inspiraci. 

© 2018 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky